Ги прикажува сите 8 резултати

 • БАДЕМОВО МАСЛО: Амигдалаe олеум

  Состав:
  Маслото од бадемово се добива со ладно изразување од семе од бадеми (Amygdalus communis).

  Опис:
  Маслото од бадем ја храни и обезбедува грижа за сува и оштетена коса. Косата станува сјајна, мека и спречувањето на раздвојување на косата. Исто така, ја храни и обезбедува грижа за сува и чувствителна кожа на лицето и вратот.

  Начин на употреба:
  Нанесете на косата и оставете го 1 час. Исплакнете го со лесен шампон. Нанесете го на кожата на лицето и вратот со мала масажа.

  Пакување: 50m

  Прочитај повеќе

 • Чичково масло Барданае олеум

  Состав:
  Чичково масло содржи екстракт од корен од лисја од чичка (Arctium lappa).

  Опис:
  Чичковото масло има антибактериско и антисептичко дејство. Помага при третман на себореални промени на скалпот. Успешно спречува и елиминира првут, го спречува опаѓањето на косата, ја подобрува јачината на косата, сјајот и виталноста.

  Начин на употреба:
  Нежно масирајте во скалпот и оставете го 1 час. Исплакнете со благ шампон. Користете и за оштетена коса.

  Пакување: 50ml

  Прочитај повеќе

 • МАСЛО ОД РИЦИНУС Рицини олеум

  Состав:
  Рицинусово масло се добива со ладно изразување од зрело и лупено семе од рицинус (Ricinus communis).

  Опис:
  Рицинусово масло ја омекнува, навлажнува и смирува сувата кожа. Нанесете во тенок слој директно на чиста кожа, со нежна масажа.

  Начин на употреба:
  За мека, сјајна и добро зачувана коса: треба да се нанесе на косата и да се остави за 1 час; отколку да се исплакне со благ шампон.
  Исто така, маслото е погодно за орална употреба.

  Пакување: 50ml

  Прочитај повеќе

 • МАСЛО ОД КОКОС за нега на коса

  Нега на коса
  Маслото од кокос продира во косата подлабоко и побрзо од другите кондиционери. Резервира влага на косата и задржува блескава коса. Може да се користи за поправка на сплит краеви и влага во скалпот. Витаминот Е ја подобрува косата здрава.

  Нега на кожа
  Негува и се регенерира. Содржи витамин Е кој е природен навлажнувач. Враќа хидратација на кожата за цврста и младинска кожа.

  Употреба:
  Нежно масирајте во скалпот, нанесете на косата и оставете го 30 минути. Исплакнете го со благ шампон.

  Пакување: 50ml

  Прочитај повеќе

 • Масло од Невен Calendulae oleum

  Состав:
  Маслото од невен содржи екстракт од цвеќиња од невен (Calendula officinalis).

  Опис:
  Овозможува нега и заштита на сува, чувствителна кожа. Маслото од календула има антиинфламаторно дејство, забрзувајќи ја епителизацијата на оштетената кожа. Содржи биофлавоноиди со заштитни својства, што може да го спречи стареењето на кожата. Надворешно се користи за третман на промени во кожата како што се чирови, акни, дерматитис (воспаленија на кожата), хемороиди, рани кои тешко се лекуваат, изгореници (вклучително сончаници).

  Начин на употреба:
  Нанесете во тенок слој на оштетените области на кожата 2-3 пати на ден.

  Пакување: 50ml

  Прочитај повеќе

 • МАСЛИНОВО МАСЛО Ollive oleum

  Состав:
  Маслиновото масло се добива со израз на маслиново овошје (Olea europea).

  Начин на употреба:
  Маслиновото масло ја храни кожата, косата и ноктите. Се препорачува за хидратација на сува кожа, за заштита на кожата од штетна сончева светлина и за смирување на веќе изгорена и оштетена кожа од сонцето. Нанесете во тенок слој на оштетена кожа. Исто така се препорачува за третман на лесно кршливи нокти, како и за негување на сува и оштетена коса.

  Пакување: 50ml

  Прочитај повеќе

 • St.JOHN´S WORT МАСЛО Hyperici oleum

  Состав:
  Маслото од кантарион е екстракт од лисја и цвеќиња од кантарион (Hypericum perforatum).

  Опис:
  Комплексот состав на масло од кантарион придонесува за негово повеќенаменско дејствување. Фенолните соединенија и фитонцидите присутни во маслото, имаат силни антибактериски својства. Неговиот антиинфламаторно и епително дејство се должи на флавоноидите. Високото ниво на хиперицин ја подобрува циркулацијата на крвта и регенерацијата на кожата.

  Начин на употреба:
  За изгореници, црвенило на кожата, исекотини, испукана кожа и други рани хемороиди.

  Пакување: 50ml

  Прочитај повеќе

 • Маслото од ореви Juglandis oleum

  Состав:
  Маслото од орев содржи екстракт од лисја од орев (Juglans regia).

  Опис:
  Маслото од ореви обезбедува грижа за сува и оштетена коса. Косата станува сјајна, мека и се спречува разделување на косата.
  Традиционално се користи надворешно за воспалителни процеси на кожата. Помага при лекување на промени на себореја на скалпот.

  Начин на употреба:
  За нега на коса, нежно масирајте во косата и скалпот и оставете го 1 час. Исплакнете со благ шампон. Нанесете 2-3 пати на ден на погодените области на кожата.

  Пакување: 50ml

  Прочитај повеќе

ФИТОФАРМ е фармацевтска и козметичка компанија со воспоставена репутација, која во рамките на деловното работење како клучен столб има индустриското производство и продажба на лекови, додатоци на храна, медицински помагала, хербални, козметички и галенички производи.

Контактирајте не

Следете не на Инстаграм

Следете не на Facebook

mk_MKMacedonian